سه شنبه ١٢ مهر ١٤٠١
صفحه اصلی > اخبار > اخبار نمایشگاههای خارجی 
اخبار > برپایی نمایشگاه فرش، خط بطلانی برتحریم آمریکاست


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف:

برپایی نمایشگاه فرش، خط بطلانی برتحریم آمریکاست

مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف با تاکید بر ضرورت برگزاری نمایشگاه فرش گفت: با توجه به اعمال تحریم های آمریکا بر فرش دستباف ایران، برپایی نمایشگاه به نوعی بی اثر کردن و خط بطلانی بر این تحریم هاست.

عبداله بهرامی، در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با اشاره به اینکه بعد از موشک، دومین کالایی که در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت، فرش دستباف ایران بود، گفت: در شرایطی که تحریم های آمریکا فرش دستباف را نشانه گرفته و متاسفانه سیاست تعهد ارزی بانک مرکزی هم موجب تشدید این تحریم ها شده،  دیگر نباید تنها دریچه نفس کشیدن فعالان  فرش  که همان  برپایی نمایشگاه های داخلیست، را مسدود کرد.

وی افزود: به جرات می توان گفت، عدم برپایی نمایشگاه به بهانه نگرانی از بیماری کرونا، آب به آسیاب دشمن ریختن است. چرا که نمایشگاه  فرش دستباف تهران، حداقل ظرفیت موجود برای  ادامه بقای صنعت فرش دستباف کشور است.

بهرامی با بیان اینکه همزمان با اعمال تحریم های آمریکا، شاهد اعمال سیاست تعهد ارزی از سوی بانک مرکزی بودیم، اظهار داشت: مجموع تحریم های آمریکا و سیاست تعهد ارزی بانک مرکزی موجب شد تا صادرات فرش دستباف ایران از 500 میلیون دلار به رقم 70 میلیون دلار در سال گذشته کاهش یابد.

وی ادامه داد: برپایی نمایشگاه فرش از آن جهت  بیشتر حائز اهمیت است که قدرت تولید و عرضه قالی  ایرانی را حتی در  شرایط تحریم به رخ جهانیان می کشد.

به گفته بهرامی حتی اگر در نمایشگاه پیش رو،  یک تخته فرش هم به فروش نرسد باز بعد تبلیغی این نمایشگاه در کوتاه مدت و بلند مدت جهت  بی اثر کردن تحریم های آمریکا  کاملا موثر است.

این فعال صنعت فرش دستباف با اشاره به تولید سالیانه 3 میلیون متر مربع  فرش  در کشور گفت:  بیشتر تولیدات  فرش دستباف در کشور توسط چند دهک پایین جامعه انجام می شود که این موضوع  نشانگر اهمیت این صنعت در حفظ اشتغال و امنیت اجتماعی  برای اقشار آسیب پذیر جامعه ایران می باشد.

وی افزود: فعالان صنعت فرش دستباف  بر این امیدند که با برپایی نمایشگاه فرش دستباف تهران، بتوانند ضمن  عرضه چند هزار تخته قالی، بخشی از کمبود نقدینگی در این حوزه را برطرف کرده و سپس از این طریق واحدهای تولیدی و کارگاههای قالیبافی را سرپا نگه دارند.

به گفته بهرامی نمایشگاه فرش دستباف تهران، حداقل ظرفیت  برای عرضه و فروش تولیدات قالی  در کشور است که موجب می شود درآمد زایی و اشتغالزایی اقشار آسیب پذیر جامعه تا حدود زیادی حفظ شود.

وی با تاکید بر رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری نمایشگاه نیز اظهار داشت: با رعایت دستور العمل های بهداشتی می توان نمایشگاه امسال را بسیار هدفمند و قدرت مندانه تر برگزار کرد.

بهرامی از دولت خواست  تا برای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه فرش دستباف علاوه بر تبلیغات گسترده ، اقدام به ارائه تسهیلات به خریداران کند تا از این طریق گردش مالی موثری در حوزه صنعت فرش در کشور ایجاد شود.


١٥:٥٥ - سه شنبه ٣١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٢٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٦٩٠BIE Member
expo

  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1399
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.