سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > اکسپوی قزاقستان فرصت مغتنمی برای جذب سرمایه گذاران خارجی است


  چاپ        ارسال به دوست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

اکسپوی قزاقستان فرصت مغتنمی برای جذب سرمایه گذاران خارجی است

وی گفت: اکسپوی قزاقستان در شهر آستانه نمایشگاه مطلوب و مناسبی است که نشاندهنده پیشرفت این کشور است و خوشبختانه غرفه جمهوری اسلامی نیز امسال با توانمندی های زیادی حضور دارد.
رییس کمیته فناوری های نو مجلس شورای اسلامی افزود: غرفه جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی امسال بسیار جذاب و دیدنی است و در بحث انرژی های نو که هدف این دوره نیز است؛ توانسته دستاوردهای ایران اسلامی را در معرض دید جهانیان قرار دهد.
وی ادامه داد: واقعیت این است که بایستی به سمتی برویم که بیش از وضعیت کنونی به سمت انرژی های طبیعی همچون نور خورشید گام برداریم و از انرژی های فسیلی در جاهای دیگری بهره مند شویم.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته ایران اسلامی در زمینه بهره مندی از انرژی های طبیعی دارای قدمت طولانی بوده و به نوعی پیشتاز در این عرصه بوده ایم.
وی خاطرنشان کرد: ایرانیان در بحث استفاده از باد و معماری خانه هایشان در گذشته بسیار دقیق بوده اند و در همین اکسپو نیز فیلم های کوتاهی در مورد این تاریخ سرزمینان در غرفه جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.
منصوری اظهار داشت: تمدن کهن ایرانی نشان می دهد که مردمان این دیار چگونه گرمای شدید کویر را تبدیل به باد خنک و دمای مطلوب کنند و سرماهای شدید را هم با ایجاد محل هایی معتدل کرده اند.
وی گفت: خوشبختانه این توانمندی های ایرانیان در غرفه جمهوری اسلامی ایران اکسپوی امسال به خوبی مشهود است و افرادی که تخصصی در پی آن هستند می توانند فیلم های مستند آنها را از مسوولان غرفه دریافت کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدم به سبب وجود نعمت های فراوان خداوند در ایران علی الخصوص نفت و مشتقات آن، آنگونه باید قدر آنها را ندانسته ایم.
وی ادامه داد: این نعمت ها به سبب اینکه ارزان بوده، مانع از مراجعه ما به انرژی های نو شده یم و به جرات می توان گفت ایران ارزان ترین کشور دنیا در زمینه انرژی همچون برق، آب و گاز است.
منصوری یادآور شد: باید از اکنون فکر یک صد سال دیگر را کرد چرا که بالاخره روزی نفت تمام می شود؛ بایستی به گونه ای مدیریت کنیم که علاوه بر حفظ بیشتر این انرژی های سنتی به سمت انرژی های نو گام برداریم.
وی خاطرنشان کرد: کویر ایران بالاترین دما را دارد اما متاسفانه به سبب ارزانی هزینه انرژی کمتر به این سمت رفته ایم و حتی در منازلمان نیز از این انرژی ها به گونه ای صحیح بهره مند نمی شویم.
رییس کمیته فناوری های نو مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نیازمند سرمایه گذاری در این زمینه هستیم و این اکسپو محل مناسبی برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژی های نو باشد.
اکسپو 2017 آستانه با موضوع «انرژی آینده» (Future Energy) تا دهم سپتامبر سال 2017 ( 19 شهریور سال 1396) در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.
شرکت سهامی نمایشگاهها نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و با توجه به شعار طرح شده در این نمایشگاه حضور یافته است.
برای ایران 506 متر فضای نمایشگاهی در اکسپو 2017 آستانه درنظر گرفته شده است.
ایران در نمایشگاه اکسپو 2015 میلان ایتالیا مقام دومی آن نمایشگاه را کسب کرده بود.
لوگوی اکسپو 2017 آستانه برگرفته از نماد انرژی بادی، به عنوان شناخته شده ترین نماد انرژی جایگزین، تولید کننده انرژی از طریق نیروی باد در نظر گرفته شده است.
اکسپو در سایتی در حال احداث با مساحتی در حدود 174 هکتار در جنوب شهر آستانه قرار گرفته که 25 هکتار برای پاویون های نمایشگاهی و 149 هکتار فضای پیرامونی جهت سالن های همایش، شهرک اکسپو و مجموعه اقامتی مشارکت کنندگان، محل استقرار ناوگان حمل و نقل شهری، انبارها، پارکینگ هاو امکانات نمایشگاهی در نظر گرفته شده است.
مجموعه سایت اکسپو و زیرساختهای مرتبط، با هدف بهره گیری پس از خاتمه نمایشگاه به عنوان مرکز مالی بین المللی طراحی شده است.
در جریان رای گیری نمایندگان کشورهای عضو دفتر نمایشگاه های بین المللی، تصمیم گرفته شد که شهر آستانه محل برگزاری نمایشگاه تخصصی بین المللی اکسپو 2017 باشد.
هزینه برگزاری این نمایشگاه دو میلیارد یورو برآورد شده که از محل بودجه دولت قراقستان و شرکت های بین المللی تامین می شود.


٠٩:٥٧ - جمعه ١٣ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١١٢٦    /    تعداد نمایش : ١٤٤٩UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1397
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.