دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ارزش نانو فناری به 3000 میلیارد دلار می‌رسد


  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی در افتتاحیه نمایشگاه نانو:

ارزش نانو فناری به 3000 میلیارد دلار می‌رسد

بازار محصولات نهایی نانو در سال ۲۰۰۰ دارای ارزشی معادل ۳۰ میلیارد دلار بود، اما اکنون پیش‌بینی می‌شود که این ارزش در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۰۰ میلیارد دلار برسد .

- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران:

عضو هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه های بین‌المللی در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو با اشاره به مطلب فوق گفت: فناوری نانو یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن ۲۱ محسوب می‌شود. به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان عامل انقلاب صنعتی بعدی را نانو فناوری می‌دانند

عباس قبادی خاطرنشان کرد: این صنعت که در خلال دهه‌های 80 و 90 توسعه و گسترش یافت، امروزه روح تازه‌ای به صنایع و علوم مختلف بخشیده و توسعه بسیاری از بخش‌های بدون توجه به نانو فناوری امری محال است. زیرا این صنعت دارای کابردهای فراوانی در صنایع مختلف است که از آن جمله می‌توان به ساختمان‌سازی، کامپیوتر، عکاسی، مواد پوششی، سیالات نانویی، محیط‌زیست و انرژی، کشاورزی، دفاعی، بهداشتی و  درمانی اشاره کرد .

او تاکید کرد: بازار محصولات نهایی نانو در سال ۲۰۰۰ دارای ارزشی معادل ۳۰ میلیارد دلار بود، اما اکنون پیش‌بینی می‌شود که این ارزش در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۰۰ میلیارد دلار برسد که حکایت از گسترش سریع این صنعت است.

به گفته قبادی با این‌که هنوز بیشتر کشورهای در حال توسعه نتوانسته‌اند کاربرد درستی از این فناوری جدید داشته باشند، اما ایران همگام با جامعه جهانی از سال ۲٠٠۱ در جهت بهره‌برداری از قابلیت‌های فناوری نانو اقدام به تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو کرد و تا امروز پیشرفت‌های چشمگیری هم در این حوزه داشته است. به گونه ای که تا امروز ۱۷۶ شرکت مبتنی بر فناوری ‌نانو در ۱۳ صنعت مختلف تاسیس و مشغول به تولید هستند .

او اظهار کرد: طبق تحقیقات دانشگاهی انجام‌شده تا پایان اردیبهشت، تعداد محصولات نانو ساخت ایران موجود در بازار، ۴۲۱ محصول بود که ۳۵ درصد از آنها یعنی ۱۵۰ محصول را تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی دربرمی‌گرفت. در بخش محصولات نیز سه حوزه پزشکی و سلامت، نساجی و ساخت و ساز بیشترین سهم را دارا هستند .

او با اشاره به اینکه محصولات نانوی ایران در سال ۹۶ به ۴۷ کشور دنیا صادر می‌شد که کماکان ادامه دارد توضیح داد: از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی، طراحی و ساخت ساختمان‌ها هر روزه با نوآوری‌های جدیدی در زمینه مصالح کارآمدتر و پربازده‌تر در مقاومت، شکل‌پذیری، دوام و توانایی بیشتر به نمایش گذاشته می‌شود که مرهون استفاده از نانو فناوری بود .اما این فناوری محدود به ساختمان‌سازی نمی‌شود، بلکه یک دانش میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیمه‌رسانا و حتی مهندسی مکانیک، برق و کشاورزی نیز مربوط می‌شود .

قبادی عنوان کرد: در ایران نیز به‌ویژه طی 13 سال گذشته این صنعت پیشرفت‌هایی همگام با سایر کشوها داشته است. طبق گزارش «بهبود کیفیت زندگی با محصولات نانوفناوری ایرانی»، بیش از ۳۰ مورد از محصولات و فناوری‌های نانویی توسعه‌یافته در داخل ایران وجود دارد که می‌توان به داروی‌های ضدسرطان، مکمل‌های دارویی، سامانه‌های نیترات و آرسنیک‌زدایی آب، سامانه‌های تصفیه پساب صنعتی و آب خاکستری، ظروف بسته‌بندی و نگه‌داری و قطعات پلیمری خودرو و... اشاره کرد .

او با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و حضور در نمایشگاه‌های خارجی می‌تواند به ترویج عمومی فناوری نانو کمک کند گفت: با توجه به برگزاری نمایشگاه فناوری نانو به صورت سالانه، ستاد توسعه فناوری نانو یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو (Irannano 2018) را در تاریخ ۲۱ تا ۲۴ مهر سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار کرده است.  


١١:٣٧ - شنبه ٢١ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٠٤    /    تعداد نمایش : ١٤٦٣UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1398
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.