دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > حیات کشور در گرو حمایت از تولید


  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه معارفه وزیر جدید صنعت،معدن و تجارت مطرح شد

حیات کشور در گرو حمایت از تولید

-به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران:

 *وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در جلسه معارفه وزیر جدید صمت گفت: حیات کشور در گرو حمایت از تولید است و در این راستا باید اقداماتی را برای تسهیل در امور تولید به انجام برسانیم

محمدشریعتمداری افزود: در طول بیش از یک سالی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی اتفاق افتاد که خارج از اراده ما بود و نخستین آن از حوزه سیاست خارجی وارد شد. او ادامه داد: نتیجه این حوادث، بروز عدم‌قطعیت‌ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و ناامیدی در جامعه بود و آثار آن را در سیاست‌های ارزی، تولید و تجارت شاهد بودیم. این در حالی بود که تا پیش از آن در بسیاری از گروه‌های کالایی شاهد رشد بودیم و تا حدود بهمن‌ ماه پارسال روند طبیعی در اقتصاد داشتیم و آنچه تحت عنوان بحران ناکارآمدی اطلاق می شود، وجود نداشت. وی تاکید کرد: تغییراتی که اتفاق افتاد، محدودیت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و نرخ ارز روند رو به رشد گرفت، با این حال دولت تصمیم گرفت ترمز دستی قیمت ارز را بکشد که تصمیمی راهبردی بود و روند لجام‌ گسیخته قیمت ارز را کنترل کرد .

شریعتمداری اضافه کرد: امروز پس از چند ماه انتقاداتی به سیاست‌های ارزی وارد می‌شود، اما در آن ایام کشور در لبه پرتگاه بودیم و باید چنین تصمیمی اخذ می‌شد .وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: امروز نیز با دو نوع ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای کالاهای خاص، مواد اولیه، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز ۷۵۰۰ تومانی برای باقی کالاها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد و ممکن است طی چند ماه آینده به این موضوع هم انتقاد وارد شود .

پس از صحبت‌های شریعتمداری، رضا رحمانی به طور رسمی حکم وزارت خود را از دستان اسحاق جهانگیری دریافت کرد . 

 *معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در این جلسه به ایراد سخنانی پرداخت و در مهم‌ترین بخش‌های صحبت خود با اشاره به این‌که عبور از شرایط پیش‌رو جز با همراهی مردم امکان‌پذیر نیست، گفت: باید با مردم صادقانه صحبت کرد، البته این به آن معنا نیست که مردم را نگران کنیم .

اسحاق جهانگیری اظهار کرد: آخرین پرده نمایش ترامپ و همکارانش در آمریکا دیشب به صحنه آمد. در این شرایط مهم است که کشور را چگونه اداره کنیم. مسائل و تصمیم‌گیری‌ها در اداره کشور باید با دقت دنبال شود .

او در ادامه افزود: نکته حیاتی این است که با مردم صادقانه صحبت شود چون مردم صاحبان اصلی کشور و انقلاب هستند. ما به مشارکت و همکاری مردم نیاز داریم، بنابراین شرایط کشور برای مردم دقیق تبیین شود. البته باید نگرانی‌ها را در میان خود نگه داریم، ولی هیچ موضوع دیگری هم نباید از مردم پنهان بماند . 

وزارت صمت نیازمندان مدیران جهادی و ریسک‌پذیر

* رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین معارفه خود به عنوان وزیر جدید گفت: راهکار مقابله با تحریم‌های ظالمانه توجه به بخش خصوصی، حفظ جریان تولید، توجه به نیروی انسانی و فناوری‌های نوین است .

وی اظهار کرد: تحت ستاد تحریم دو کارگروه تخصصی حفظ جریان تولید و اشتغال و تامین کالاها و مایحتاج عمومی تشکیل شده است و همچنین چگونگی مدیریت بحران ارز و تامین و توزیع کالا و نظارت بر آنها در دستور کار است. از همین رو ذخیره‌سازی کالاهای اساسی بهتر از همه سال‌های گذشته انجام شده و دولت ارز مورد نیاز این کالاها را برای نیمه دوم امسال و سال آینده تهیه کرده و کنار گذاشته است .

او تاکید کرد: در شرایط کنونی به مدیران جهادی، سلامت و با ریسک‌پذیری بالا نیازمندیم که تلاش شبانه‌روزی داشته باشند. هرچند تحریم‌ها محدودیت‌هایی را بر ما تحمیل می‌کند، اما فرصت‌هایی را نیز به دنبال دارد که از جمله آن توجه به بخش معدن، توسعه داخلی‌سازی و صادرات است .

رحمانی یادآور شد: نوسان نرخ ارز هر چند مشکلاتی را در ماه‌‌های گذشته ایجاد کرده، اما در ایجاد فرصت جهشی صادرات نیز تاثیرگذار بوده است. به هر حال باید تسهیلاتی را در برخی موارد ایجاد کنیم و گره‌های ایجادشده را باز کنیم. وی همچنین تاکید کرد که بر پتانسیل سرمایه انسانی در داخل وزارتخانه و فعالان بخش خصوصی ایمان و باور دارد و در دوره جدید نیز آن را جدی می‌گیرد .


١١:٠٤ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٣٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٥٢UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1398
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.