سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > 1.4 میلیارد دلار ارز از محل صادرات محصولات پلیمری وارد کشور شد


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به وضعیت تولید و صادرات در آستانه برگزاری دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست

1.4 میلیارد دلار ارز از محل صادرات محصولات پلیمری وارد کشور شد

محصولات پلیمری به عنوان صنعتی صادارتی با مزیت بالا در سال 1396 توانسته است یک میلیارد و 415 میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد. صادارت این محصولات در شش سال گذشته با روندی صعودی از 852 میلیون دلار به عدد 1.4 میلیارد دلار رسیده که در مجموع 66 درصد رشد در ارزش صادرات را نشان می دهد.

- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران :

در آستانه برگزاری دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست که از دوم تا پنجم مهر ماه جاری در محل نمایشگاه های بین المللی برپا خواهد بود، رشد صادارت محصولات پلیمری کشور بالغ بر 29 درصد در سال 1396 گزارش شده است.

هرچند قیمت مواد اولیه تولیدی این صنایع در ایران نسبت به دیگر کشورها کمی بالاتر است اما ایران جزو کشورهای برتر صادارتی در این محصولات به شمار می آید. نگاهی به آمار تولید و اشتغالزایی این صنعت، تاکیدی است بر میزان اهمیتی که این صنایع می تواند برای اقتصاد کشور داشته باشد.

براساس گزارش های منتشر شده از سوی معاونت توسعه صادارت کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت، در حال حاضر حدود 8 هزار واحد تولیدی محصولات نهایی پلیمر با ظرفیت اسمی بالغ بر 14 میلیون و 500 هزار تن و برآورد مصرف سه هزار تن در کشور وجود دارد. فعالیت تولیدی به دلیل نیاز کشور در نمامی 31 استان جریان دارد.

اشتغال ایجاد شده توسط این صنایع بالغ بر 110 هزار نفر برآورد می شود که در زیر گروه هایی مانند لوازم خانگی، کفپوش، عایق رطوبتی، قطعات، کیسه، فیلم، ورق پلیمری لوازم بهداشتی ساختمان و ... مشغول فعالیت هستند.

عمده ترین کشورهای صادرکننده چین، آلمان، آمریکا، ایتالیا، ژاپن و ایران هستند که بیشترین سهم از بین صادرکنندگان به چین با 17 درصد از کل صادارت جهان اختصاص دارد. چین در سال 2017 توانسته است 58 میلیارد دلار از این صنایع را به بازار جهانی صادر کند.

پس از چین آلمان با 41 میلیارد دلار، آمریکا با 31 میلیارد دلار، ایتالیا با 15 میلیارد دلار و ژاپن با 15 میلیارد دلار در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

عمده ترین واردکنندگان این محصولات نیز در سال 2017 آمریکا با 42 میلیارد دلار، آلمان با 23 میلیارد دلار، چین با 22 میلیارد دلار، فرانسه با 16 میلیارد دلار و مکزیک با 15 میلیارد دلار بوده اند.

ایران نیز در سال 1396، 705 میلیون دلار از این محصولات را وارد کرده است که نسبت به سال پیش از آن چهار درصد رشد داشته است. در شش سال گذشته میزان واردات ایران تقریبا بدون تغییر بوده است به طوری که میزان واردات در سال 1391، 628 میلیون دلار برآورد شده که این عدد با درصد اندکی تغییر در سال های بعد تکرار شده است.

اما مهمترین کشورهای هدف صادرات ایران در محصولات پلیمری، عراق با یک میلیارد و 47 میلیون دلار بوده که 74 درصد از محصولات پلیمری ما را به تنهایی خریداری کرده است.

پس از آن افغانستان با 176 میلیون دلار و سهم 12 درصد، پاکستان با 42 میلیون دلار و سهم سه درصد، ترکمنستان با 37 میلیون دلار و سهم سه درصد، آذربایجان با 29 میلیون دلار و سهم دو درصد و تاجیکستان با 18 میلیون دلار و سهم یک درصد در لیست کشورهای عمده صادراتی ایران جای گرفته اند.

اگرچه این چند کشور همسایه به عنوان بزرگ ترین خریداران محصولات پلیمری ایران شناخته می شوند اما برخی دیگر از کشورها نیز پتانسیل آن را دارد که به جمع خریداران از ایران بپیوندند که در بین آنها روسیه با نیاز سالانه 5.3 میلیارد دلاری، ترکیه با نیاز 3.6 میلیارد دلاری، امارات با نیاز 2.1 میلیارد دلاری، قزاقستان با نیاز 756 میلیون دلاری، کویت با نیاز 565 میلیون دلار، قطر با نیاز 386 میلیون دلاری، عمان با نیاز 310 میلیون دلاری، بحرین با نیاز 129 میلیون دلاری و ارمنستان با نیاز 77 میلیون دلاری وجود دارد.

در حالیکه برخی کشورهای منطقه در سایه دیپلماسی فعال در تجارت جهانی و قوانین مناسب داخلی در دهه اخیر توانسته اند سرمایه های کلان بین المللی و تکنولوژی بالاتر را به خدمت خود درآورند و به سمت ایجاد تحول در صنایع پلیمر در حرکت باشند، ایران نیز با بهره برداری از پتانسیل مصرف کشورهای خاورمیانه نظیر قطر، عمان، پاکستان و ...می تواند درصدد تامین بازارهای جدید باشد. در این راستا با استفاده از سرمایه گذاری های خارجی مناسب که با تصویب قانون سرمایه گذاری های خارجی عملیاتی است، رشد و ارتقای صنعت پلیمر ایران در حوزه رقابتی خاورمیانه میسر خواهد بود.

از جمله راهکارهایی که برای رفع موانع تولید و صادارت می تواند پیشنهاد داد؛ برنامه ریزی جهت تامین مواد اولیه صنعت پلیمر توسط پتروشیمی ها، ایجاد کنسرسیوم های صادارتی، ایجاد سیستم کامل اطلاع رسانی از بازارهای هدف صادارتی و انجام پروژه های تحقیقاتی و پیروی از مشخصات فنی استاندارد جهانی برای مواد اولیه جهت افزایش کیفیت محصول نهایی است.


١٣:٥٦ - يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٨٠    /    تعداد نمایش : ٧٤٩UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1398
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.