سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > رشد صنایع پتروشیمی به‌رغم کمبود مواد اولیه


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر نفت در افتتاحیه نمایشگاه ایران‌پلاست مطرح کرد

رشد صنایع پتروشیمی به‌رغم کمبود مواد اولیه

نمایشگاه ایران‌پلاست روز گذشته با حضور وزیر نفت افتتاح شد.

- به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران :

وزیر نفت در افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به دستاوردهای نمایشگاهی ایران‌پلاست گفت: صنایع پتروشیمی، به‌رغم کمبود مواد اولیه و مشکلات ارزی با رشد قابل‌توجهی رو‌به‌روست. بیژن نامدار زنگنه رشد  صنعت بالادستی را هشت درصد  اعلام کرد و افزود: در ادامه سال شاهد تولید بیشتر اتان، متانول جدید و 5/1 میلیون تن کود اوره با همکاری پردیس3 خواهیم بود. برای مصرف‌کننده نهایی نیز نگران عرضه مواد اولیه نیستم، اگر مواد بیشتری لازم باشد مجبور به واردات می‌شویم. او ادامه داد: گله‌مندی تولیدکنندگان بیشتر به بازرگانی پایین‌دستی این مواد مربوط است که ارتباط چندانی با شرکت‌های پتروشیمی ندارد. زیرا به آنها ابلاغ شده محصولات خود را در بورس عرضه کنند و قیمت‌ها هم مشخص است. اخیرا امکاناتی به این شرکت‌ها داده شده تا بتوانند فعالیت کنند. زنگنه متذکر شد: از آنجایی که طی یک تا دو ماه گذشته تقریبا عرصه فعالیت دلال‌ها بود، کالا به دست مصرف‌کننده و مواد اولیه هم به دست تولیدکننده واقعی نمی‌رسد. به عنوان مثال ما سال گذشته 250 هزار تن پت عرضه کردیم و بازار هم در تعادل بود، اما امسال به همان میزان سال گذشته عرضه داشتیم که بیش از یک میلیون تن تقاضا وجود داشت، این تقاضا رانتی است و برای تولید نیست. سامانه‌ها هم به‌خوبی نمی‌توانند مصرف‌کننده واقعی را شناسایی کنند.

اوپک شاخه‌ای از وزارت انرژی آمریکا نیست

وزیر نفت با بیان اینکه اوپک شاخه‌ای از وزارت انرژی آمریکا نیست، تشریح کرد: آنچه دیروز حاصل شد این بود که هیچ‌کس پاسخ مثبتی به صحبت‌های ترامپ نداد و اگر نگوییم شکست سخت، اما هیچ دستاوردی هم برای ترامپ نداشت. وی درباره پیام نتیجه نشست اوپک اظهار کرد: اوپک سازمان مستقلی است و شاخه‌ای از وزارت انرژی آمریکا نیست. این صحبت ترامپ که گفته امنیت و بقای کشورهای منطقه خلیج‌فارس بستگی به حمایت و تلاش آمریکا دارد، بزرگ‌ترین توهین به ملت‌ها و کشورهای دوست آمریکاست. امیدواریم کشورهای تولیدکننده و عضو اوپک با اقداماتشان نشان دهند که چقدر مستقل هستند. آنچه دیروز حاصل شد این است که هیچ‌کس به صحبت‌های ترامپ پاسخ مثبتی نداد و اوپک و حتی غیراوپک اعلام کردند که اکنون نیازی به افزایش تولید نیست. زنگنه در ادامه بیان کرد: هنوز نتیجه نشست اوپک را نگرفته‌ام فقط بیانیه را دیده‌ام که گفته شده به سهمیه‌ها پایبندیم و این همان سازوکاری است که ما به دنبالش بودیم. این عضو کابینه دولت دوازدهم درباره اینکه آیا خروج نفت ایران از بازار در کوتاه‌مدت و بلندمدت جبران‌پذیر است یا خیر؟ یادآور شد: آمریکایی‌ها یک برنامه‌هایی برای کوتاه‌مدت در ذهنشان است که اگر اجرا شود، ممکن است برای یک ماه فروش نفت ما را محدود کنند که امیدواریم این خوابشان تعبیر نشود. کشورهای خریدار نفت ایران، واردات خود را کاهش داده‌اند، ولی متوقف نکرده‌اند. فقط کره‌جنوبی سه ماه است که به طور کامل واردات نفت از ایران را متوقف کرده است .

وضعیت عرضه نفت در بورس

زنگنه درباره عرضه نفت در بورس نیز بیان کرد: با عرضه نفت در بورس، هیات دولت موافقت نکرده، اما سران سه قوه با آن موافق هستند. گفته شده که 20 درصد عرضه به صورت ریالی و 80 درصد ارزی خواهد بود. عرضه در بورس به طور آزمایشی انجام می‌شود و سپس نتایج آن ارزیابی شده و تصمیم نهایی گرفته می‌شود که اکنون عرضه به صورت محموله‌های 40 هزار بشکه‌ای است. او همچنین اضافه کرد: قرار شده که از نظر قیمتی صف رقابت در بورس حذف شود تا عادلانه‌تر توزیع صورت گیرد و تصور بر این است که قیمت نهایی برای مصرف‌کننده پایین بیاید. البته قرار است خوراک واحدهای پتروشیمی نیز متناسب با نوسان قیمت ارز تغییر کند. مقام ارشد وزارت نفت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر کمبود مواد اولیه پتروشیمی خاطرنشان کرد: هیچ مشکلی در تهیه مواد اولیه پتروشیمی‌ها وجو ندارد. تنها برخی محصولات نظیر P.P با کاهش تولید در داخل مواجه شده‌اند. زمانی که قیمت‌ها در خارج از بورس افزایش می‌یابد، طبیعتا تقاضای این محصولات در بازار سرمایه بالا می‌رود که عمده این تقاضاها، به دلال‌ها و کاسبی بری سودجویان برمی‌گردد. او همچنین در توضیح احتمال احیای کارت سوخت تصریح کرد: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود . 


١٢:١٧ - دوشنبه ٢ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٨٥    /    تعداد نمایش : ٨٣٣UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1398
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.