جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نایروبی پایتخت کنیا افتتاح گردید


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نایروبی پایتخت کنیا افتتاح گردید

نمايشگاه اختصاصى جمهورى اسلامى ايران در نايروبى پايتخت كنيا با حضور مجتبى خسروتاج رييس سازمان توسعه تجارت ، اسدالله دروي شاميرى، استاندار زنجان و كيپ رونو رييس اتاق بازرگانى كنيا از روز گذشته 15 بهمن در مركز نمايشگا ههاى بین المللى( كنياتا ) در شهر نایروبی پایتخت کشور آفریقایی کنیا كليد خورد و تا روز دوشنبه نيز در جريان خواهد بود.

- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران به نقل از روزنامه صمت ( صفحه 7 روزنامه گسترش تجارت مورخ 16 بهمن ماه 1395 ) :

اين سومين حضور موفق كشورمان در رويدادهاى اختصاصى پس از نمايشگا ههاى ايتاليا و عمان است.

در اين نمايشگاه ظرفيتهاى اقتصادى ايران به كشور كنيا معرفى می شود و بخش خصوصى ايران می تواند با همتايان خارجى خود آشنا شود. اين نمايشگاه بدليل وجود ظرفیتهاى مشترك اقتصادى ايران و كنيا از اهميت ويژه اى برخوردار است. يكى از مهمترين موضو عهايى كه در اين زمينه وجود دارد، راه اندازى واحدهاى توليدى در كنياست.

اكنون برخى از ايرانیها درصدد هستند واحدهاى توليد خود را در اين كشور را ه اندازى كنند. براى اين كار توليدكنندگان ايرانى بازرگانان خود را به نمايشگاه كنيا فرستاده تا پس از ارزيابی هاى مورد نياز درباره ورود به حوزه توليد در اين كشور تصميم گيرى كنند.

* روابط عميق تجارى به واسطه همكاریهاى بانكى

مجتبى خسروتاج، رييس سازمان توسعه تجارت ايران نیز پس از افتتاح این نمايشگاه تخصصى بیان داشت که :

پس از انقلاب، ايران قصد داشت با كشورهاى آفريقاى روابط مناسبى داشته باشد. همچنين تا قبل از تحریمهاى اقتصادى اين روابط تا حدى به وجود آمده بود، اما پس از تحريمها روابط اقتصادى ايران با كشورهاى آفريقايى به كمترين حد ممكن رسيد. با اينكه ايران و كنيا ظرفيتهاى مشترك بسيارى دارند اما هنوز دو كشور نتوانسته اند از اين ظرفيتها به بهترين شكل ممكن استفاده كنند.

رييس سازمان توسعه تجارت ايران با بيان اينكه سالهاى گذشته توليدكنندگان ايرانى توانستند بسيارى از محصولاتى را كه كنيا نياز دارد، توليد كنند، افزود: با اينكه تحريمهاى اقتصادى به ايران آسيبهاى بسيارى وارد كرد، اما در سالهاى گذشته ايران به توليد محصولاتى پرداخت كه در كنيا و ديگر كشورهاى آفريقاى نياز بسيارى به آنها وجود دارد. بر اين اساس در سالهاى گذشته به ظرفيتهاى تجارى دو كشور افزوده شده و پيش بينى می شود در صورت رفع مشكلات بانكى ايران و كنيا بتوانند روابط عميق تجارى داشته باشند.

خسروتاج درباره روند حل مشكلات فعاليتهاى بانكى مشترك با كنيا، اين گونه پاسخ داد:

در روزهاى گذشته نشست مهمى با معاون رييس كل بانك مركزى كنيا برگزار شدکه در اين جلسه دو طرف به اهميت و نقش روابط بانكى در روابط دو كشور پرداختند. بر اساس آنچه در جلسات بررسى مشكلات بانكى تاكنون مطرح شده، به نظر می رسد كنيا آمادگى كامل دارد تا روابط بانكى مناسبى با ايران داشته باشد. همچنين آنها از بانكهاى ايرانى به اين كشور دعوت كردند تا براساس مذاكرات حضورى، مشكلاتى را كه در اين زمينه وجود دارد، برطرف كنند. وى در ادامه به بررسى تامين زيرساختهای روابط دو كشور پرداخته و گفت: حمل و نقل يكى از مهمترين زيرساختهايى كه در اين زمينه بايد تامين شود. مشكلى كه در تامين زيرساخت هاى حمل و نقل وجود دارد اين است كه راه اندازى خطوط كشتيرانى نيازمند، وجود تجارت بوده و تجارت نيز نيازمند خطوط حمل و نقل مناسب و کم هزينه است. اين دو هم زمان به يك ديگر نياز دارند و بايد هر دوى آنها براى بازرگانان تامين كرد تا بتوانند محصولات توليد شده در كشور را به بازارهاى جهانى وارد كنند.

رييس سازمان توسعه تجارت ايران همچنین  به تشريح وضعيت تجارت ايران با كنيا پرداخت و در این باره توضيح داد:

قبل از تحريمهاى اقتصادى ايران، سالانه حجم مبادلات تجارى دو كشور به  60 ميليون دلار می رسيد. با اين حال پس از اينكه روابط دو كشور رو به افزايش صادرات و واردات آورده بود، ايران تحريم شد. براساس پيش بينی ها در سالجارى به حدود 40 ميليون دلار می رسد.

وى درباره سهم ايران و كنيا در حجم مبادلات تجارى توضيح داد:

در صورتى كه ايران و كنيا به ميزان 40 ميليون دلار روابط تجارى داشته باشند سهم كنيا از صادرات به ايران حدود 5 ميليون دلار و سهم ايران از صادرات به كنيا حدود 35 ميليون دلار خواهدبود. اين اختلاف نشان از قدرت اقتصادى ايران در برابر كنيا دارد كه با استفاده از آن می توان محصولات مورد نياز توليد را به كنيا صادر كرد تا اين كشور هم بتواند به وضعيت بهترى دست يابد. ايران تمايل دارد روابط اقتصادی اش با كشورهاى دوست منجر به رشد اقتصادى آنها شود. خسروتاج با اشاره به اينكه توليد چاى و قهوه در كنيا از رونق بسيارى برخوردار است، گفت: ايران از كنيا چاى وارد می كند و اين محصولى است كه در كنيا به خوبى توليد می شود. همچنين قهوه نيز از ديگر اقلام وارداتى ايران از كنياست، اما به دليل اينكه درصد كمى از مردم ايران از اين محصول استفاده می كنند، حجم وارداتى ايران در اين زمينه نيز كم است.

خسروتاج اين روابط را ناشى از برجام دانست و افزود: پس از تصويب برجام ظرفيتهاى اقتصادى بسيارى براى ايران به وجودآمد كه راه اندازى نمايشگا ههاى تخصصى ايران در كشورهاى ديگر از مهمترين آنهاست. بايد در نظر داشت كه ايران سالها تحريم بود و بسيارى از كشورها از ظرفيتهاى اقتصادى كشورمان اطلاعى ندارند و بايد با راه اندازى نمايشگا هها و استفاده از شيوه هاى ديگر اين ظرفیتها را معرفى كرد.

* تبليغات ايران در راديو و تلويزيون نايروبى

آريا مجيدى، مدير ارشد نمايشگاه اختصاصى ايران در كنيا نیز گفت:

در اين نمايشگاه حدود 65 شركت از بخش خصوصى ايران حضور پيدا كردند. همچنين اتاق بازرگانى، صنايع، معادن و كشاورزى زنجان، قزوين و آذربايجان شرقى در اين نمايشگاه از پاويون اختصاصى برخوردار هستند.

وى درباره حجم هزينه هاى انجام شده براى راه اندازى اين نمايشگاه توضيح داد :

70 هزار دلار هزينه اجاره سالن و غرفه سازى شده است. همچنين قبل از افتتاح نمايشگاه اختصاصى ايران در كنيا با شيوه هاى متفاوتى تبليغات انجام داديم تا بتوانيم سطح استقبال از اين نمايشگاه را افزايش دهيم. مسئول برگزارى نمايشگاه ايران در كنيا با بيان اينكه از روزهاى گذشته تبليغات تلويزيونى و راديويى نيز آغاز شده، گفت: پيش بينى می شود با احتساب تبليغات انجام شده، اين نمايشگاه دستاوردهاى اقتصادى قابل توجهى براى كشورمان داشته باشد.

 وى افزود: شبكه Citizen، KBC و 24  Kenya تاكنون به طور مناسب اين نمايشگاه را پوشش داده اند.

همچنين در روزهاى گذشته هادى فرجوند، سفير ايران در كنيا گفتوگوى ويژه اى با KBC داشت كه اين شبكه حدود 20 دقيقه اين گفت و گو را پوشش داد و وى درباره ظرفيتهاى اقتصادى و نمايشگاه تخصصى ايران صحبت كرده بود.

شایان ذکر است :

این نمایشگاه تا ۱۸بهمن ماه در نایروبی پایتخت کشور کنیا ادامه خواهد داشت.


١٠:٢٧ - شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٩٩١    /    تعداد نمایش : ٥٤٦٠BIE Member
expo

  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1399
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ايران می باشد.