پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > درخشش «انرژی» ایران در اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

رویداد مهم صنعت نمایشگاهی در خاورمیانه گشایش یافت

درخشش «انرژی» ایران در اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان

اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان سرانجام پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی و طرح‌هایی برای پاویون و نحوه فعالیت آن گشایش یافت. این نمایشگاه از ۲۰ خرداد به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرد و غرفه ایران نیز دیروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، مدیر پاویون ایران در اکسپو، سفیر ایران در قزاقستان و همچنین وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان آغاز به‌کار کرد.

در این رویداد مهم ۳ ماهه، کشورها بی‌هیچ مرزبندی می‌توانند به مذاکره و گفت‌وگو برای همکاری‌های بیشتر بپردازند و بازدیدهایی از دستاوردهای هر کشور داشته باشند. محور فعالیت اکسپو این دوره «انرژی» است که سه رنگ لوگوی اکسپو ۲۰۱۷ نشان‌دهنده ۳ منبع انرژی تجدیدپذیر، یعنی آب، طبیعت و نور خورشید و طرح آن یادآور منبع چهارم، یعنی باد است. ایران نیز می‌تواند در این رویداد مهم به خوبی بدرخشد چون تجربه‌های مفیدی در این حوزه دارد.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۸خرداد برای آیین گشایش اصلی اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان و پاویون ایران در این اکسپو راهی آستانه پایتخت این کشور شد و عصر دیروز نیز پس از بازدید از این رویداد مهم نمایشگاهی به ایران بازگشت. او در آیین گشایش غرفه ایران در اکسپو با تشریح سیاست‌های ایران در زمینه انرژی‌های پاک اظهار کرد: ایران روابط بسیار خوبی با کشور قزاقستان دارد و ما از حضور در این اکسپو خوشحال هستیم که توانسته‌ایم بخش کوچکی از توانمندی‌هایی که در زمینه انرژی‌های پاک در کشور وجود دارد را به نمایش بگذاریم.
به گزارش خبرنگار اعزامی «گسترش تجارت» به آستانه، نعمت‌زاده در ابتدای این مراسم با قدردانی از تمام حاضران در پاویون ایران تصریح کرد: از وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان نیز تشکر ویژه داریم که با وجود فشردگی برنامه‌ها توانسته‌اند در گشایش غرفه ایران حضور یابند.
وی ایران را کشوری با منابع غنی انرژی پاک دانست و ادامه داد: به دلیل تمدن کهن و دیرینه ایران و تجربه خوب ملت ایران در زمینه محافظت از سلامت کره زمین، ما سیاست‌های توسعه‌ای برای انرژی‌های آب، خاک و خورشید در کشور داریم که برنامه‌های مختلفی نیز برای استفاده از این انرژی‌های خدادادی در دستور کار قرار داده‌ایم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در زمینه باد خوشبختانه توان طراحی، مهندسی و ساخت توربین‌های بادی تا ظرفیت ۵/۲ مگابایت در کشور وجود دارد و قراردادی هم با قزاقستان منعقد شده که یک نیروگاه بزرگی در این کشور احداث شود.
نعمت‌زاده با بیان اینکه در زمینه استفاده از آب، تاریخ ۲۰۰۰ ساله داریم که در تاسیسات شوشتر نیز درحال‌حاضر قابل مشاهده و بازدید گردشگران است، تاکید کرد: از لحاظ طراحی و احداث سدهای بزرگ آب نیز جزو ۱۰ کشور مطرح جهان هستیم.
وی با اشاره به اهمیت انرژی خورشیدی در دنیا اظهار کرد: در زمینه سلول‌های خورشیدی خوشبختانه پروژه‌هایی داریم که براساس آنها می‌توانیم از کریستال این سلول‌ها را تولید کنیم تا تاسیسات عظیم را بسازیم. البته این مورد در چند سال اخیر شروع شده اما با سرعت رو به پیشرفت است.
نعمت‌زاده ادامه داد: ایران در زمینه استفاده از گاز طبیعی، بزرگترین دارنده منابع گاز طبیعی جهان است. ما از توربین‌های ترکیبی یعنی از توربین‌های گازی و بخاری در کنار هم استفاده می‌کنیم. درحال‌حاضر توربین‌های گازی و آبی را ۱۰۰درصد در ایران تولید و صادر می‌کنیم و توربین‌های گازی تا ۲۶۰ مگابایت را هم به زودی به بازار عرضه خواهیم کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در عمل ما از زغال‌سنگ هیچ استفاده‌ای برای تولید انرژی نداریم، بلکه در مصارف صنعتی از آن استفاده می‌کنیم. ما امیدواریم با کمک همه کشورها به‌ویژه کشورهای دوست مانند قزاقستان بتوانیم این صنعت پاک و این صنعت آینده را باهم توسعه دهیم و در کنار هم کمک کنیم تا توسعه فناوری و علوم در بخش ساخت و اجرا با پیشرفت‌های خوبی همراه شود. از دوستان قزاقی هم دعوت می‌کنیم از تاسیسات ایران در این زمینه‌ها بازدید کنند.

نقش بی‌بدیل ایران در توسعه انرژی پاک
وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان طی سخنرانی در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ آستانه به نقش پررنگ ایران در استفاده از انرژی‌های پاک در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: برای اجرای پروژه‌های مرتبط با توسعه و گسترش انرژی‌های پاک، نقش ایران در منطقه حائز اهمیت است.
«ژنیس کاسم بک» بر اهمیت تعامل دو کشور تاکید کرد و گفت: حضور ایران در این نمایشگاه بسیار پررنگ بوده و ما امیدواریم از این‌پس بتوانیم در پروژه‌های مشترکی بسیاری با یکدیگر تعامل کنیم. وی با اشاره به قرارداد ایران و قزاقستان برای شرکت در نمایشگاه اکسپو۲۰۱۷ که حدود ۲ سال پیش به امضا رسید، گفت: دو کشور از صادرکنندگان بزرگ منابع هیدروکربنی هستند و این در حالی است که ما می‌دانیم باید به سمت استفاده از انرژی‌های پاک گرایش پیدا کنیم؛ بنابراین تجربه ایران در این زمینه بسیارحائز اهمیت است و امروز ما در این رویداد جهانی شاهد هستیم که ایران در ۲ هزار سال گذشته از منابع پاک انرژی استفاده می‌کرد.
به گفته وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان، تجربه ایران در این زمینه بسیار جذاب و جالب است و ما در مذاکره با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اشاره کردیم ایران برخی فاکتورها و برنامه‌ها در راستای انرژی باد و انرژی خورشید در دست دارد که می‌تواند در قزاقستان اجرا کند.
کاسم‌بک با اشاره به اینکه برنامه‌های مشترکی با ایران در زمینه‌های انرژی و انرژی‌های جایگزین در دستور کار داریم، تصریح کرد: روند همکاری‌های بین دو کشور بسیار خوشایند است البته باید به این نکته هم اشاره کرد که پایه‌گذار این روابط مطلوب، روسای جمهور ایران و قزاقستان بودند. برنامه گسترده‌ای مانند اجرای چند پروژه بزرگ صنعتی در زمینه‌های انرژی و انرژی‌های جایگزینی را در دستور کار همکاری مشترک دو کشور داریم. به گفته وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان، ایران شریک بسیار مهمی برای ما در منطقه است و ارتباط و تعامل با این کشور در اولویت ما قرار دارد.

از پیشینه تا حال و آینده انرژی ایران
حسین میرظفرجویان، معاون فنی و مهندسی شرکت سهامی نمایشگاه‌های ایران نیز در حاشیه اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی «گسترش تجارت» به قزاقستان، اظهار کرد: از زمانی که این پروژه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسید و انعقاد قرارداد برای حضور در این رویداد نمایشگاهی انجام شد، حدود یک سال می‌گذرد.
وی ادامه داد: از همان ابتدا ستاد ملی اکسپو تشکیل شد و با نظرسنجی از کارشناسان حرفه‌ای و وزارتخانه‌های مختلف توانستیم به یک هدف جامع که «پرده‌ای در باد» است، برسیم.
میرظفرجویان تصریح کرد: در طراحی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان، ۴ موضوع اصلی در زمینه انرژی‌های پاک را در نظر گرفته‌ایم که شامل آب، خاک، باد و نور است. با توجه به اینکه موضوع اصلی در اکسپو قزاقستان انرژی آینده و زیرمجموعه‌های مختلف آن است، ما هم بر اساس همین موضوع اصلی و البته با توجه به پیشینه بسیار خوبی که ایران در زمینه انرژی‌های پاک دارد تصمیم گرفتیم تا ۴ اصلی آب، باد، خاک و نور را در «پرده‌ای در باد» در کنار یکدیگر داشته باشیم.
به گفته معاون فنی و مهندسی شرکت سهامی نمایشگاه‌های ایران، در پاویون ایران یک راهرو برای آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی ایران در زمینه انرژی در نظر گرفته شده که ابتدای آن گذشته ایران و دستاوردهایی که پیشینیان ما در حوزه انرژی داشته‌اند نمایش داده شده است؛ سپس به زمان حال می‌رسیم که در این قسمت نگاهی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و پروژه‌های در حال اجرا خواهیم داشت و بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از امکانات مختلف از جمله صفحات لمسی و هوشمندی که تعبیه شده با پروژه‌ها بیشتر آشنا شوند و در ادامه بخش آینده سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین برنامه‌های بعدی ایران در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک را معرفی خواهیم کرد.


٠٩:٣١ - يکشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٧٨    /    تعداد نمایش : ١٩٨٢UFI Member
BIE Member
expo
  • دفتر رهبری
  • ریاست جمهوری
  • دولت
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • پیام رهبر در سال 1397
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت نمایشگاههای بین المللی ايران می باشد.